Wykład dr. hab. Roberta Kłosowicza, prof. UJ w Państwowym Uniwersytecie Mołdawii

Na zaproszenie Ambasady RP w Kiszyniowie oraz Państwowego Uniwersytetu Mołdawii, Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ Prof. Robert Kłosowicz w dniu 11 grudnia br. wygłosił wykład poświęcony historii stosunków międzynarodowych.

W spotkaniu zorganizowanym w Centrum Języka i Kultury Polskiej Państwowego Uniwersytetu w Kiszyniowie udział wzięli uczący się języka polskiego studenci oraz przedstawiciele lokalnej społeczności.

W trakcie wykładu Profesor Kłosowicz szeroko omówił zagadnienie historii stosunków międzynarodowych. Podkreślił, że jest to proces wzajemnego oddziaływania państw i podmiotów stosunków międzynarodowych na przestrzeni wieków za pomocą różnych form współpracy, rywalizacji i konfliktu.

W kolejnej części wystąpienia Profesor Kłosowicz przedstawił cechy charakterystyczne poszczególnych epok historycznych oraz przełomowe wydarzenia wpływające na ich wyodrębnienie. Omówił również w ujęciu historycznym kwestie ładu międzynarodowego, rozwoju techniki wojskowej oraz sposobów prowadzenia wojny na przestrzeni wieków, a także zagadnienie racji stanu.

Wykład Prof. Kłosowicza cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczestniczących w nim studentów lokalnego uniwersytetu, jak również przedstawicieli mołdawskiej Polonii. Po jego zakończeniu odbyła się dyskusja, w trakcie której zgromadzeni zadawali pytania dotyczące zarówno historii, jak również współczesnego aspektu stosunków międzynarodowych.

Data opublikowania: 16.12.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz