Spotkanie informacyjne na temat projektu I-net (International Network)

W dniu 26 stycznia 2016 r. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ odbyła się prezentacja założeń projektu International Network (I-net). Projekt ten realizowany jest w ramach grantu finansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i jego celem jest rozwój współpracy międzynarodowej pomiędzy państwami Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskiej poprzez stworzenie platformy dla realizacji nowych projektów międzynarodowych, wszechstronnej wymiany, wspólnych szkoleń oraz badań. W tym celu każda z instytucji partnerskich będzie odpowiedzialna za dostarczenie odpowiednich informacji dotyczących dobrych praktyk i działań skierowanych na umiędzynarodowienie uczelni.

Koordynatorem projektu i uczelnią zarządzającą stworzonym konsorcjum jest Państwowy Uniwersytet w Erywaniu. W skład konsorcjum wchodzą natomiast uczelnie wyższe z Armenii, Białorusi, Czech, Gruzji, Węgier, Słowacji oraz Ukrainy. Ze strony Polski udział w projekcie bierze Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych – jednostka będąca częścią Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a jego kierownikiem jest dr Piotr Bajor z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego INPiSM.

Zakończenie projektu nastąpi w grudniu 2016 r. i wówczas odbędzie się międzynarodowa konferencja w Erywaniu, w trakcie której podsumowane zostaną jego rezultaty. Niezależnie jednak od osiągnięcia zakładanych celów projektu, jego realizacja nie będzie ograniczona wyłącznie do aktywności i działań finansowanych z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Realizacja projektu zagwarantuje bowiem osiągniecie trwałych efektów i multiplikacji, dzięki czemu w przyszłości do stworzonego już konsorcjum będą mogły przystępować nowe uczelnie partnerskie. Takie rozwiązanie zapewni w przyszłości rozszerzenie regionalnej współpracy, ugruntuje międzynarodową pozycję uczelni, wzmocni promocję mobilności akademickiej i da postawy do przygotowania i realizacji nowych projektów w przyszłości.

Dokładne informacje na temat projektu i zaplanowanych w jego ramach działań można znaleźć na stronie internetowej www.int-net.org, która obecnie jest rozbudowywana zgodnie z harmonogramem projektu.

Data opublikowania: 02.02.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz