Instytutu Europeistyki UJ uzyskał finansowanie grantu w ramach prestiżowego unijnego programu H2020

Z przyjemnością zawiadamiany, że Instytut Europeistyki UJ uzyskał finansowanie grantu w ramach prestiżowego Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020 (w konkursie Marie Skłodowska-Curie Innovative Training Networks).

Projekt "The Post-Crisis Legitimacy of the European Union (PLATO) – European Training Network" będzie finansowany przez Komisję Europejską i potrwa 4 lata, a jego koordynatorem jest Centrum Studiów Europejskich przy Uniwersytecie w Oslo.

Celem projektu jest zbadanie kryzysu legitymizacji jaki widoczny jest współcześnie w Unii Europejskiej. Zespół zbudowany z 15 młodych badaczy przy wsparciu doświadczonych naukowców oraz ekspertów będzie badać jak demokracja, władza, prawo, ekonomia oraz świadomość społeczna wpływają na siebie oraz determinują sposób w jaki legitymizowany jest obecnie porządek politycznych w Europie.

Interdyscyplinarne badania prowadzone będą w dziewięciu ośrodkach akademickich, a zatrudnieni w projekcie doktoranci odbędą staże w organizacjach pozarządowych, mediach i firmach specjalizujących się w kwestiach europejskich.

Kierownikiem projektu z ramienia UJ jest prof.dr.hab. Zdzisław Mach, a koordynatorem dr Natasza Styczyńska.

Konsorcjum składa się z 9 uczelni:

1. University of Oslo (Norwegia, koordynator),
  2. Freie Universität Berlin (Niemcy),
  3. Fondation Nationale des Sciences Politiques (Francja),
  4. Institute for Advanced Studies (Austria),
  5. Academy of Sciences of the Czech Republic (Czechy),
  6. Jagiellonian University (Polska),
  7. University of Antwerp (Belgia),
  8. University of Cambridge (Wielka Brytania),
  9. University of Twente (Holandia).
Data opublikowania: 11.05.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz