Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sukces pracowników i doktorantów naszego Wydziału w 10. edycji konkursów NCN

Z przyjemnością informujemy, że w ramach 10. edycji konkursów Narodowego Centrum Nauki w Krakowie grantami zostały nagrodzone cztery osoby z naszego Wydziału.

OPUS dr. hab. Pawła Frankowskiego

Pierwszym z nagrodzonych jest dr hab. Paweł Frankowski, który otrzymał grant w kategorii OPUS (projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów). Dr hab. Frankowski znalazł się w gronie łącznie 23 osób nagrodzonych tego typu dofinansowaniem w panelu "Normy i władza" (HS5), w którym o granty ubiegają się przedstawiciele m.in. nauk o polityce. Nagrodzony projekt nosi tytuł "Standardy pracy w umowach o wolnym handlu i preferencyjnych porozumieniach handlowych Unii Europejskiej".

Dr hab. Paweł Frankowski – adiunkt w Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ od 2014 roku. Stopień doktora habilitowanego z nauk społecznych w zakresie nauk o polityce uzyskał w lutym 2015 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. "Polityki zewnętrzne stanów amerykańskich w procesie kształtowanie polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych". Jego zainteresowania ogniskują się wokół bezpieczeństwa regionalnego ze szczególnym uwzględnieniem Europy oraz Afryki Wschodniej, prawa kosmicznego i polityki kosmicznej, teorii stosunków międzynarodowych, amerykańskiej polityki zagranicznej oraz roli standardów pracy w porozumieniach o wolnym handlu.

W latach 2010-2011 przebywał na stażu podoktorskim w University of Iceland, następnie w latach 2011-2012 prowadził badania na University of St. Gallen w Szwajcarii. Stypendysta European University Institute (2014), Salzburg Global Seminar (2015), Conférence des Recteurs des Universités Suisses (2011), National Science Council of Taiwan (2010), Centrum Europejskiego Natolin (2010) oraz Departamentu Stanu USA (2008).

OPUS dr. Michała Wawrzonka

Drugą osobą, której projekt uzyskał finansowanie także w konkursie OPUS, jest dr Michał Wawrzonek. Jego projekt jest jednym z 17 nagrodzonych w panelu "Człowiek i życie społeczne" (HS6). Tytuł projektu to "Komemoracja postaci metropolity Andrzeja Szeptyckiego jako element procesu budowy kapitału symbolicznego w warunkach społeczeństwa postkomunistycznego na Ukrainie".

Michał Wawrzonek, politolog i filolog, adiunkt w Katedrze Ukrainoznawstwa UJ. Wydał monografie: Екуменічна діяльність митрополита А. Шептицького в Україні та в Росії (Roma 2006) oraz Religion and Politics in Ukraine: The Orthodox and Greek Catholic Churches as Elements of Ukraine's Political System (Cambridge Scholars Publishing, Newcastle upon Tyne, 2014, wydanie w j. polskim: Religia i polityka na współczesnej Ukrainie. Cerkiew prawosławna i greckokatolicka jako elementy ukraińskiego systemu politycznego, Szwajpolt Fiol, Kraków 2015). Kierownik dwóch projektów badawczych sfinansowanych przez NCN w ramach konkursów OPUS 1 i OPUS 3.

Publikował w czasopismach naukowych: „Slavia Orientalis", „Journal of Ukrainian Studies", „East European Politics & Societies", „Український Історичний Журнал", „Схід/Захід", „Politeja", „Krakowskie Zeszyty Ukrainoznawcze", „Rocznik Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej", „Studia Politologica Ucraino-Polona". Autor esejów oraz artykułów popularno-naukowych, które ukazywały się w „Tygodniku Powszechnym", „Więzi", „Znaku", „Pressjach". Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w 2004 r.

Obszary zainteresowań badawczych: społeczne i polityczne aspekty funkcjonowania religii we współczesnej Ukrainie, postsowiecka kultura polityczna, postkomunizm.

PRELUDIUM mgr Magdaleny Lisińskiej

Trzecią nagrodzoną osobą jest mgr Magdalena Lisińska, która otrzymała grant w kategorii PRELUDIUM. Tego typu granty są przeznaczone dla osób rozpoczynających karierę naukową, ale nieposiadających jeszcze stopnia naukowego doktora. Mgr Lisińska znalazła się w gronie łącznie 14 osób nagrodzonych tego typu dofinansowaniem w panelu HS5. Nagrodzony projekt nosi tytuł "Ideologizacja polityki zagranicznej Argentyny w ramach Procesu Reorganizacji Narodowej 1976-1983".

Mgr Magdalena Lisińska – doktorantka w Zakładzie Bezpieczeństwa Narodowego Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Z wyróżnieniem ukończyła studia licencjackie oraz dwa kierunki studiów magisterskich na UJ: stosunki międzynarodowe (2012 i 2014) oraz amerykanistykę ze specjalnością Ameryka Łacińska (2015). Studiowała również na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie. Dwukrotna laureatka nagrody Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ za najlepszą pracę magisterską. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP i Małopolskiej Fundacji Stypendialnej "Sapere Auso". Autorka kilkunastu artykułów naukowych i współredaktorka monografii "Ameryka Łacińska w stosunkach międzynarodowych".

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół polityki wewnętrznej i zagranicznej Argentyny, stosunków międzynarodowych na zachodniej półkuli, reżimów autorytarnych i problematyki praw mniejszości. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską na temat polityki zagranicznej Argentyny w okresie dyktatury wojskowej 1976-1983 pod opieką naukową dr. hab. Artura Gruszczaka, prof. UJ.

PRELUDIUM mgr. Macieja Stępki

Czwartą nagrodzoną osobą jest mgr Maciej Stępka, który także otrzymał grant w kategorii RELUDIUM w tym samym panelu HS5. Nagrodzony projekt nosi tytuł "Sekurytyzacja kryzysu imigracyjnego w Unii Europejskiej. Krytyczna analiza interakcji dyskursywnych i narracji bezpieczeństwa".

Mgr Maciej Stępka – doktorant w Instytucie Europeistyki UJ. Tytuł magistra uzyskał na Uniwersytecie Amsterdamskim (nauki polityczne, spec. Conflict Resolution and Governance) oraz Uniwersytecie Jagiellońskim (europeistyka). Uczestnik szeregu programów dydaktycznych i badawczych, w tym interdyscyplinarnych studiów doktoranckich Society-Environment-Technology, Amsterdam Scholarship of Academic Merit, UvA Graduate Research Funding Scheme, ERASMUS+, CEEPUS czy IMPREST.

Studiował i odbywał staże badawcze na Uniwersytecie KU Leuven (Belgia), Uniwersytecie w Maastricht (Holandia), Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja) oraz Uniwersytecie Utrechckim (Holandia). Jego zainteresowania skupiają się wokół polityk Unii Europejskiej, krytycznego podejścia do bezpieczeństwa oraz studiów nad migracjami.

Wykonawca projektów badawczych pt. "Knowledge with Muscle? Early Warning Analysis in the EU Conflict Prevention Framework" (finansowanie: Uniwersytet Amsterdamski), "Polska Lokalna wobec Integracji europejskiej: dekada doświadczeń" (finansowanie: Narodowe Centrum Nauki), "Spójność społeczna: studium przypadku pogranicza polsko-niemieckiego i polsko-ukraińskiego" (finansowanie: Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki).

Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą procesów sekurytyzacyjnych i polityki migracyjnej w Unii Europejskiej pod opieką naukową dr. hab. Dariusza Niedźwiedzkiego.

Zobacz też:

Data opublikowania: 12.05.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz