Gündem İçeriği Gündem İçeriği

Wykład JE Ambasadora Republiki Peru w Polsce – relacja

W dniu 6 czerwca 2016 r. Gościem „Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych" był JE Ambasador Republiki Peru w Polsce, pan Alberto Salas Barahona. Pierwszym punktem wizyty było zwiedzanie Collegium Maius UJ.

Następnie Gość złożył wizytę w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ, gdzie spotkał się ze społecznością akademicką IAiSP UJ. Podczas spotkania JE Ambasador Peru w Polsce wprowadził zebranych z szeroko pojętą problematykę peruwiańską, przedstawiając rys historyczny od czasów najdawniejszych do współczesności oraz wskazując zależności pomiędzy doświadczeniem historycznym Peruwiańczyków, a cechami charakterystycznymi współczesnej polityki społeczno-kulturowej Peru.

Zwrócił także uwagę na zróżnicowanie etniczne, podkreślając jednocześnie wagę stale podejmowanych działań na rzecz integracji. Gość wspomniał o otwartości swojego kraju na inne narody i kultury oraz o łagodnej polityce wobec imigrantów, odwołując się m.in. do symbolicznego przykładu dwojga kandydatów, którzy w wyborach prezydenckich spotkali się wczoraj w drugiej turze – Keiko Fujimori oraz Pedra Paola Kuczynskiego. Kończąc swoje wystąpienie, JE Alberto Salas Barahona podkreślił, że wspólnym dla wszystkich Peruwiańczyków dążeniem jest harmonijny rozwój kraju i temu właśnie celowi podporządkowane są wszelkie podejmowane działania.

Wykład Gościa wzbudził ogromne zainteresowanie wśród słuchaczy i wywołał ożywioną, merytoryczną dyskusję, w której padały pytania dotyczące m.in. wpływu imigrantów na sytuację polityczną, polityki wewnętrznej i regionalnej Peru, najważniejszych wewnętrznych problemów kraju, a także możliwości zacieśnienia relacji między Polską i Peru.

Po spotkaniu w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych JE Ambasador Republiki Peru w Polsce, pan Alberto Salas Barahona spotkał się z Dziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. dr. hab. Bogdanem Szlachtą. W spotkaniu uczestniczyli również dr hab. Andrzej Krzanowski, kierownik Zakładu Ameryki Łacińskiej IAiSP UJ i jednocześnie Konsul Honorowy Republiki Peru w Krakowie, oraz dr hab. Renata Czekalska (IBiDW, WSMiP UJ) koordynator projektu „Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne". Podczas spotkania omówiono m.in. potencjalne możliwości współpracy naukowo-badawczej oraz rozwoju wymiany studenckiej między WSMiP UJ i prowadzącymi badania w podobnych obszarach uniwersytetami peruwiańskimi.

Obydwa spotkania odbyły się w języku hiszpańskim. Za tłumaczenie niezwykle serdecznie organizatorzy dziękują, towarzyszącej Gościowi, pani Joannie Sędzimir-Dobrowolskiej z ambasady Republiki Peru w Warszawie.

Wykład JE Ambasadora Republiki Peru w Polsce odbył się w ramach czwartej edycji cyklu „Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters", organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Opracowała: dr hab. Renata Czekalska.

Yayımlanma Tarihi: 10.06.2016
Yayınlayan: Tomasz Pugacewicz