Dr hab. Arkady Rzegocki prof. UJ ambasadorem RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Z wielką radością informujemy, że pracownik naszego Wydziału, Pan dr. hab. Arkady Rzegocki prof. UJ, został mianowany ambasadorem RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Dr hab. Arkady Rzegocki jest profesorem nadzwyczajnym UJ w Katedrze Filozofii Polityki Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Wcześniej pracował w Katedrze Historii Doktryn Politycznych i Prawnych Wydziału Prawa i Administracji UJ (1996-2010), a także był wykładowcą Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie (2010-2016) oraz Visiting Scholar w Sidney Sussex College w Cambridge w 2014 roku.

W latach 2012-2013 był Prodziekanem ds. międzynarodowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Pomysłodawca i kierownik Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, od 2015 r. pełnił funkcję kierownika dwuletnich studiów podyplomowych „English and European Law" realizowanych przez Wydział Prawa i Administracji UJ wraz z British Law Center Cambridge.

Jako politolog i historyk idei koncentruje swoje badania na polskiej i angielskiej myśli politycznej, koncepcjach racji stanu oraz soft power.

Opublikował m.in. monografie "Racja stanu a polska tradycja myślenia o polityce" (2008) oraz "Wolność i sumienie" (2004). Redaktor wyborów pism T. B. Macaulay'a ("O makiawelizmie, rewolucjach i postępie", 1999), Stanisława Tarnowskiego ("Z doświadczeń i rozmyślań", 2000), Juliana Klaczki ("Dwaj kanclerze", 2009) i lorda Actona ("W stronę wolności", 2006), a także prac zbiorowych "Państwo jako wyzwanie" (2000), "Narody i historia" (2000), "Historia ma konsekwencje" (2010), "Polska czyli…" (2011) oraz "Prezydenci i rządy RP na uchodźstwie 1939-1990" (2013). Współautor m.in. "Rzeczpospolita 1989-2009. Zwykłe państwo Polaków?" (2009) oraz "Władza w polskiej tradycji politycznej. Idee i praktyka" (2010).

Od wielu lat działacz społeczny i publicysta. Jeden ze współzałożycieli, były prezes, a obecnie członek honorowy Klubu Jagiellońskiego. Były członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie. Założyciel i redaktor naczelny czasopisma „Pressje" w latach 2002 - 2011. W 2009 r. mianowany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). Od 2014 r. jest radnym Krakowa i przewodniczym Komisji Innowacji Rady Miasta Krakowa.

Data opublikowania: 20.08.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz