Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nowa specjalność na Wydziale: Studia nad Indiami i Azją Południową

 

Studia nad Indiami i Azją Południową dotyczą obszaru świata, który obejmuje kraje leżące na południe od Himalajów oraz kraje z nimi graniczące, zarówno od wschodu jak i od zachodu. Na obszar ten składają się takie państwa, jak: Indie, Pakistan, Bangladesz, Bhutan, Nepal, Malediwy i Śri Lanka; niektóre definicje poszerzają go także o Myanmar (Birma) i Tybet, a nawet o Afganistan i Iran. Azję Południową zamieszkuje obecnie ponad 1,5 mld ludzi, co stanowi więcej, niż jedną piątą ludności świata – jest to więc najgęściej zaludniony region ziemskiego globu.

Studia nad Indiami i Azją Południową to kierunek charakteryzujący się metodą badawczą łączącą w sobie elementy filologii oraz nauk społecznych. Badania prowadzone są w oparciu o dane wypracowane na bazie filologii, lecz bez przejmowania wzorców i teorii właściwych metodzie filologicznej, stąd studiowanie języka – mające kluczowe znaczenie dla tego kierunku studiów – staje się środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Języki znajdujące się w zakresie zainteresowania to współczesne języki Azji Południowej. Islam południowoazjatycki stanowi integralną część programu studiów.

Prowadzone w naszym Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Studia nad Indiami i Azją Południową dają podstawę dla zrozumienia – przede wszystkim z perspektywy kulturowej – procesów politycznych, socjologicznych, historycznych oraz międzynarodowych zachodzących w tym ważnym regionie świata. Interdyscyplinarne studia, dotyczące historii politycznej, struktur społecznych, problemów etnicznych i wyznaniowych oraz bogactwa kulturowego pozwalają w pełni ocenić znaczenie strategiczne i gospodarcze tego zróżnicowanego obszaru.

Indie to obecnie najprawdopodobniej najbardziej niezwykła demokracja świata oraz jedna z największych na świecie i najdynamiczniej rozwijających się gospodarek,szybko więc stają się istotnym partnerem strategicznym nie tylko w rejonie Oceanu Indyjskiego, ale całej Azji i Pacyfiku. Pakistan, uznawany za „inkubator" międzynarodowego terroryzmu, jest jednakże przede wszystkim państwem czyniącym wysiłki zmierzające do uwolnienia się od problemu ekstremizmu islamskiego.

Kraj ten pozostaje również państwem o kluczowej roli w globalnej „wojnie z terroryzmem". W całej Azji Południowej istnieje wiele konfliktów wymagających pilnego rozwiązania, w tym wojna domowa na Śri Lance, kwestia Beludżystanu w Pakistanie, konflikt kaszmirski czy konsekwencje działalności ruchu maoistowskiego w Nepalu, Indiach i innych krajach regionu.

Coraz większe zainteresowanie społeczności międzynarodowej tym regionem świata oraz szybko rozwijająca się współpraca państw Azji Południowej z Unią Europejską powodują wrastające zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się krajami południowoazjatyckimi.Studia nad Indiami i Azją Południową stwarzają możliwość zdobycia wiedzy na temat kontekstu społeczno-kulturowego regionu, połączonej z dobrą znajomością języków (hindi, urdu, angielski).

Wiedza ta, niezbędna do pracy w międzynarodowym biznesie, dyplomacji, placówkach zajmujących się polityką rozwojową oraz bezpieczeństwem i obronnością, umożliwi absolwentowi znalezienie zatrudnienia w instytucjach kulturalnych i naukowo-badawczych, w wydawnictwach i środkach masowego przekazu, w przedsiębiorstwach handlowych i turystycznych oraz innych zorientowanych na współpracę z krajami regionu, w tym głównie z Indiami i Pakistanem.

Studia w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu dają możliwość aplikowania o wszelkie stypendia naukowe oferowane przez indyjskie instytucje rządowe i prywatne. Lista instytucji dostępna jest tutaj

Data opublikowania: 15.06.2011
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz