Nagroda dla dr Elżbiety Wiącek i mgr. Tomasza Wrony w konkursie Ars Quaerendi

Samorząd Województwa Małopolskiego w celu zachęcenia twórców do podejmowania ambitnych przedsięwzięć o wysokich walorach artystycznych, które w efekcie przyczynią się do urozmaicenia regionalnej oferty kulturalnej i pobudzenia życia kulturalnego naszego regionu, podjął decyzję o ustanowieniu corocznej Nagrody Województwa Małopolskiego „Ars Quaerendi" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury.

W ramach IV edycji Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS QUAERENDI" za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury zgłoszono łącznie 11 wniosków, które oceniało Jury w składzie: Józef Gawlik (Przewodniczący), Witold Latusek, Zdzisław Trela, prof. Stanisław Krawczyński, prof. Łukasz Konieczko, Jerzy Stuhr, prof. Franciszek Ziejka. Ostatecznie przyznano: pięć nagród o wartości 6 tys. zł w kategorii Mistrz, pięć nagród w wysokości 4 tys. zł w kategorii Uczeń oraz pięć nagród o wartości 25 tys. zł każda za Projekty realizowane wspólnie przez Mistrza i Ucznia.

Nagrodę w kategorii projekt przyznano zespołowi Mistrz i Uczeń: dr Elżbieta Wiącek i mgr Tomasz-Marcin Wrona za Współautorstwo, redakcję i publikację tomu esejów naukowych pt. „Semiotyczna mapa Małopolski".
Zbiór dotyczyć ma wykorzystania metody semiotycznej do analizy współczesnych fenomenów i artefaktów kulturowych na obszarze regionu Małopolski. Autorami większości tekstów są niedawni absolwenci kulturoznawstwa międzynarodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczniowie dr Elżbiety Wiącek.

Elżbieta Wiącek doktorat obroniła w 2004 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2001-2005 była wykładowcą w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ. Obecnie jest pracowniczką naukową w Instytucie Studiów Regionalnych UJ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych. Zainteresowania badawcze dr Wiącek to: semiologia komunikatów audiowizualnych, antropologia filmu (dzieło filmowe jako tekst kultury i zwierciadło społecznych przeobrażeń), mitologia - reinterpretacje i mity współczesne, zagadnienia korespondencji sztuk i wielokulturowości w sztuce, estetyka postmodernistyczna.

Mgr Tomasz-Marcin Wrona jest absolwentem kulturoznawstwa międzynarodowego UJ (2009) na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych, stypendystą Programu Erasmus na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Castilla – La Mancha w Cuence (Hiszpania 2007/08). Jego praca magisterska dotyczyła semiotyki tańca.

Data opublikowania: 28.11.2011
Osoba publikująca: Michał Olaś