Współpraca z uniwersytetami we Lwowie i Chabarowsku

W dniach 5-8 czerwca br. na Uniwersytecie Jagiellońskim przebywały delegacje Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki – prof. Ihor Byk, Dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych i prof. Anatolij Romaniuk, Dziekan Wydziału Filozoficznego oraz Państwowego Uniwersytetu Pacyficznego w Chabarowsku – prof. Ildus Iarulin, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Społecznego i Dana Basharova – Naczelnik Wydziału Zagranicznego.

W trakcie wizyty podpisane zostały umowy o współpracy oraz odbyła się debata poświęcona kryzysowi na Ukrainie.

Delegacje uczelni z Rosji i Ukrainy przyjechały do Krakowa na zaproszenie prof. Bogdana Szlachty – Dziekana Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Politycznych UJ. W trakcie spotkania z JM Rektorem UJ prof. dr hab. med. Wojciechem Nowakiem omówione zostały perspektywy współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim, a uczelniami z Ukrainy i Rosji. Przedstawiciele Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki wyrażali zainteresowanie bliską współpracą w zakresie reformy systemu zarządzania uniwersytetem, która w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona na ukraińskiej uczelni.

W dniu 6 czerwca br. podpisane zostały również dwustronne umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych a Wydziałem Stosunków Międzynarodowych i Wydziałem Filozoficznym  Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki oraz oddzielna umowa z Wydziałem Humanistyczno-Społecznym Państwowego Uniwersytetu Pacyficznego w Chabarowsku. Dokumenty te przewidują ścisłą współpracę pomiędzy jednostkami w zakresie wymiany studentów i pracowników naukowych, organizacji konferencji naukowych i powoływania wspólnych zespołów badawczych.

W ramach wizyty delegacji z Rosji i Ukrainy, z inicjatywy Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ Prof. Bogdana Szlachty zorganizowana została debata naukowa poświęcona kryzysowi na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań i konsekwencji geopolitycznych aneksji Krymu, problematyki nacjonalizmu i faszyzmu oraz suwerenności Ukrainy w obwodach donieckim i ługańskim.

Tekst: dr Piotr Bajor

Zdjęcia: dr Piotr Bajor, dr Michał Rzepecki