Relacja i zdjęcia z uroczystej promocji Absolwentów oraz wręczenia nagród

13 października 2014 r. miało miejsce uroczyste zakończenie studiów magisterskich na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, promocja Absolwentów oraz wręczenie nagród dla Laureatów Konkursu na esej z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych i studiów kulturoznawczych.

Uroczystości poprzedziła Msza św. w intencji Absolwentów Wydziału odprawiona w Kolegiacie św. Anny przez ks. prof. dr hab. Krzysztofa Kościelniaka (Dyrektora Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu). Następnie Absolwenci ubrani w togi i birety przeszli w uroczystym orszaku do Auli Collegium Novum.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „Gaude Mater Polonia". Następnie Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, prof. dr hab. Bogdan Szlachta przywitał zgromadzonych uczestników - JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka, władze dziekańskie WSMiP, Promotorów oraz gości. Po przywitaniu głos zabrał JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. W kolejnych wystąpieniach absolwentów żegnali ponadto: Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Pani Aleksandra Kuzior oraz Przedstawiciel Towarzystwa Absolwentów UJ Pani mgr Krystyna Dec.

Nagrody Dziekana WSMiP UJ za najlepszą pracę magisterską

Po złożeniu przez Absolwentów ślubowania (wg tekstu roty z okresu 20-lecia międzywojennego) miało miejsce wręczenie nagród Dziekana WSMiP UJ za najlepszą pracę magisterską. Nagrody otrzymali:

• w kategorii Politologia: mgr Piotr Sawczyński (promotor: prof. dr hab. Bogdan Szlachta) za pracę "Polityczność podmiotu (?) Spór o podmiotowość we współczesnej filozofii politycznej w świetle krytyki antytetycznej",
  • w kategorii Stosunki Międzynarodowe: mgr Magdalena Lisińska (promotor: dr hab. Artur Gruszczak, prof. UJ) za pracę "Stosunki argentyńsko-amerykańskie w okresie dyktatury wojskowej 1976-1983",
  • w kategorii Kulturoznawstwo, specjalność studia bliskowschodnie: mgr Tymoteusz Łaszcz (promotor: prof. dr hab. Jerzy Zdanowski) za pracę "Ramowania wojny. Dyskurs medialny II wojny w Zatoce jako iconoclash",
  • w kategorii Amerykanistyka, specjalność Ameryka Północna: mgr Agnieszka Nowak (promotor: dr hab. Paweł Laidler) za pracę "Idea amerykańskiego bezpieczeństwa narodowego jako element legitymizujący działania Federalnego Biura Śledczego".

Nagrody Dziekana WSMiP za wysokie osiągnięcia w nauce

Wręczono również nagrody Dziekana WSMiP za wysokie osiągnięcia w nauce za rok akademicki 2013/2014 dla studentów stacjonarnych studiów anglojęzycznych I stopnia BA International Relations and Area Studies. Nagrodzeni zostali:

• nagroda I stopnia: Severyn Shalayskyy,
  • nagroda II stopnia: Kateryna Kaminska,
  • nagroda III stopnia: Rostyslav Voytsitskyy.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie pamiątkowych dyplomów ukończenia studiów magisterskich przez Promotorów.

Nagrodzone eseje

Podczas uroczystości wręczono także nagrody laureatom Konkursu na esej z zakresu współczesnych stosunków międzynarodowych i studiów kulturoznawczych. W tym roku przeprowadzono II edycję tego konkursu, adresowanego do uczniów szkół średnich.

Nagrodzono następujące osoby:

Temat nr 1: Polityka wielokulturowości w Europie i na świecie – dobre praktyki i nietrafione rozwiązania

1 miejsce: Magdalena Dołęga, I LO im. K. Wielkiego, Olkusz

2 miejsce: Maja Kabus, II LO im. Staszica, Tarnowskie Góry

3 miejsce: Paweł Siwek, I LO im. Słowackiego, Chorzów

Agata Mróz, Janów Lubelski
Ewelina Sowa, II LO im. Staszica, Tarnowskie Góry
Aleksander Kalisz, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Gliwicach

Temat nr 2: Wyzwania i problemy współczesnej demokracji

1 miejsce: Anna Szczepanek, II LO im. S. Staszica, Tarnowskie Góry

2 miejsce: Emilia Jorgen, III LO, Opole

3 miejsce: Ewelina Rąpała, I LO im. K. Wielkiego, Olkusz

Adam Filus, IV L.O. im. Stanisława Staszica, Sosnowiec
Aleksandra Szastak, V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie
Agnieszka Wrzosek, V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie

Temat nr 3: Ruch oburzonych i obywatelska partycypacja młodych w funkcjonowaniu państw i społeczeństw

1 miejsce: Milena Traczyńska, Liceum Ogólnokształcące nr I im. Stanisława Staszica, Ostrowiec Świętokrzyski

2 miejsce: Łukasz Kondraciuk, IV LO im. Kopernika, Rzeszów

3 miejsce: Aleksandra Wanat, II LO Staszica, Tarnowskie Góry

Temat nr 4: Kryzys na Ukrainie – uwarunkowania, przebieg i jego konsekwencje geopolityczne

1 miejsce: Paweł Rutkowski, V LO im. Marii Skłowskiej-Curie, Lublin

2 miejsce: Eryk Krzysztoforski, LO nr I w Oświęcimiu

3 miejsce: Kevin Foglar, ZSO NR 1 im. Jana Długosza, Nowy Sącz

Wyróżnienie: Paweł Sala, IV LO im. Kopernika, Rzeszów

Temat nr 5: Polska w UE – bilans członkostwa i współczesne wyzwania dla Unii Europejskiej

1 miejsce: Michał Kulbacki, LO nr 2, Opole

2 miejsce: Monika Baran LO nr 1 im. Staszica, Ostrowiec Świętokrzyski

3 miejsce: Krzysztof Plata, Nowy Sącz

Katarzyna Jałocha, VI LO im. Mickiewicza, Kraków
Dominik Albiniak, Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Janów Lubelski

Ceremonię zakończyło odśpiewanie „Gaudeamus Igitur".

Poniżej fotorelacja. Więcej zdjęć można znaleźć na stronie Wydziału znajdujące się w serwisie Facebook

Tekst: Michał Rzepecki

fot. Kamil Jasnos