Pracownik Wydziału odebrał medal z rąk Generalnego Gubernatora Kanady

Dnia 25 października 2014 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim złożył wizytę Gubernator Generalny Kanady, Jego Ekscelencja, Prof. David Johnston. Gubernator Generalny Kanady jest namiestnikiem głowy państwa, którą to funkcję obecnie sprawuje Elżbieta II, będąca m.in. Królową Kanady.

Oprócz Gubernatora Generalnego, w skład delegacji kanadyjskiej weszli m.in. JE Ambasador Kanady w Polsce, Alexandra Bugailiskis, parlamentarzyści Geoff Regan i Wladyslaw Lizon, Dyrektor Generalny Biura ds. Europejskich i Euroazjatyckich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Handlu i Rozwoju Kanady, Matthew Levin, założyciel i Dyrektor Naukowy Pivotal Therapeutics inc., George Jackowski i Karen Mc. Bride, Prezes Canadian Bureau for International Education.

Szacowny gość przyjęty został w Collegium Novum przez członków władz uczelni – Rektora UJ, prof. Wojciecha Nowaka, Prorektora UJ ds. Dydaktyki, prof. Andrzeja Manię, Prorektora UJ ds. Collegium Medicum, prof. Piotra Laidlera oraz prof. Radosława Rybkowskiego, Pełnomocnika Rektora UJ ds. absolwentów.

Po powitaniu przed Collegium Novum, Prof. Johnston złożył hołd przed tablicą upamiętniającą ofiary Sonderaktion Krakau, której 75. rocznica przypada w tym roku.

Następnie gość udał się do Sali Senackiej, gdzie uczestniczył w spotkaniu z członkami Polskiego Towarzystwa Studiów Kanadyjskich, które reprezentowali m.in. jego Prezes, dr Marcin Gabryś z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz członkowie Zarządu: dr hab. Anna Branach-Kallas z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Tomasz Soroka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

W dowód uznania zasług Towarzystwa dla promocji Kanady w Polsce, David Johnston uhonorował je odznaczeniem Governor General's Medal, co stanowi wyjątkowe wyróżnienie dla tego typu instytucji. W imieniu członków Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich medal został odebrany przez Prezesa wspomnianej organizacji dr Marcina Gabrysia.

Gubernator Generalny Kanady, Jego Ekscelencja, Prof. David Johnston podczas wręczania medalu Prezesowi Polskiego Towarzystwa Studiów Kanadyjskich, dr Marcinowi Gabrysiowi.

Dr Marcin Gabryś - pracownik naukowy Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Doktorat z nauk politycznych uzyskał w 2007 roku. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół tematyki kanadyjskiej: systemu politycznego, polityki zagranicznej tego państwa, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz kanadyjskiej Arktyki. Autor monografii „Stosunki kanadyjsko-amerykańskie w polityce premiera Pierre'a Elliotta Trudeau 1968–1984", redaktor prac zbiorowych, tłumaczeń oraz rozdziałów i artykułów naukowych.

Kierownik obecnie realizowanego grantu Narodowego Centrum Nauki pt. „Kanada jako mocarstwo selektywne. Rola i pozycja międzynarodowa Kanady po 1989 roku", który ma na celu ustalenie aktualnie zajmowanego przez Kanadę miejsca i pełnionej roli w stosunkach międzynarodowych po zakończeniu zimnej wojny.

Wizytujący badacz w McGill Institute for the Study of Canada (McGill University, Montreal), Center for Canadian-American Studies (Western Washington University, Bellingham), Institute for Canadian Studies (University of Ottawa). Stypendysta kanadyjskiego Department of Foreign Relations and International Trade, International Council for Canadian Studies (University of Ottawa) oraz John F. Kennedy Institute (Freie Universität, Berlin).

Laureat nagrody im. Nancy Burke za najlepszą pracę magisterską o tematyce kanadyjskiej w Polsce w latach 2001-2004. Od 2007 r. aktywnie działa w Polskim Towarzystwie Badań Kanadyjskich, początkowo jako skarbnik, a od 2013 r. jako jego Prezes.

Medal Gubernatora Generalnego Kanady, który został odebrany przez dra Marcina Gabrysia w imieniu Polskiego Towarzystwa Studiów Kanadyjskich.

Zachęcamy do zapoznania się także z informacjami o innych młodych pracownikach i współpracownikach naszego Wydziału, którzy odnoszą sukcesy: dr Ewa Trojnar (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ), dr Katarzyna Romańczyk (Instytut Europeistyki UJ), dr Piotr Bajor (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ), dr Wojciech Burek (Instytut Europeistyki UJ), dr Marcin Grabowski (Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ).

Data opublikowania: 31.10.2014
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz