Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Otwarto 3. edycję "Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych"

Cykl "Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych" w roku akademickim 2014/2015 zainaugurował 14 października Ji-in Hong, ambasador Republiki Korei Południowej w Polsce. 

Celem projektu zatytułowanego "Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne" jest organizowanie wykładów, do wygłoszenia których zapraszani są wysocy urzędnicy służby dyplomatycznej – zarówno przedstawiciele innych państw pracujący obecnie na placówkach w Polsce, jak i przedstawiciele polskiej dyplomacji.

Wykłady Gości projektu oraz towarzyszące im dyskusje w zamierzeniu mają stać się nie tylko okazją do promowania Wydziału, ale przede wszystkim do umacniania wizerunku Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie jako ośrodka naukowego otwartego zarówno na kontakty międzynarodowe, jak i dialog pomiędzy kulturami i cywilizacjami.

JM Rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak objął Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne swoim patronatem.

Koreański dyplomata swoją wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął od wygłoszenia wykładu pt. "The Situation in Northeast Asia and Korea's Foreign Policy".Spotkanie, zorganizowane w auli Collegium Novum, otworzył dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu ks. prof. Krzysztof Kościelniak.

Pierwszą część wystąpienia JE Ambasadora Korei stanowiło syntetyczne wprowadzenie w złożone relacje geopolityczne między państwami Azji Północno-Wschodniej.

Następnie JE skrótowo przedstawił „liczącą 4347 lat" historię Korei, a na tle wspólnych dziejów zarysował trudną sytuację polityczną państw Półwyspu Koreańskiego oraz podkreślił rolę i znaczenie podejmowanych przez Koreę Południową wysiłków, zmierzających do budowania dobrych partnerskich relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu.

Najistotniejszym punktem tej części wykładu było wskazanie działań mających na celu doprowadzenie do zjednoczenia Korei Południowej i Korei Północnej.

W ostatniej części wykładu Gość zaakcentował duże znaczenie strategiczne relacji polsko-koreańskich, doskonale się rozwijających zarówno w sferze polityki jak i gospodarki. Wskazał także na pozytywne aspekty świetnie funkcjonującej wymiany naukowej i kulturalnej.

Wykład zakończył się ożywioną dyskusją, dotyczącą zarówno aktualnej sytuacji politycznej na Półwyspie Koreańskim jak i kierunków dalszej współpracy polsko-koreańskiej.

Po wykładzie, JE Ambasadora Republiki Korei Południowej w Polsce przyjął JM Rektor UJ, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. 
 

W spotkaniu uczestniczyli również Dyrektor Koreańskiego Centrum Kultury w Warszawie pan Hyun Joon Kim, I Sekretarz Ambasady Korei pan Shik Kim, Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. dr hab. Bogdan Szlachta, Kierownik Katedry Azji Wschodniej i Południowej prof. dr hab. Adam W. Jelonek, a także dr Michał Lubina, koordynujący pracę modułu koreańskiego, utworzonego w ramach studiów azjatyckich w Instytucie Bliskiego.
 

W rozmowach zwrócono szczególną uwagę na konieczność kontynuowania już istniejącej współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a uczelniami koreańskimi oraz dalszego jej rozszerzania. Dyskutowano także nad możliwościami dalszego rozwoju studiów nad Półwyspem Koreańskim w IBiDW UJ.

Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem pierwszej (2012/2013) oraz drugiej (2013/2014) edycji "Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych".

Informacje o planowanych wydarzeniach oraz zrealizowanych spotkaniach w ramach bieżącej edycji można znaleźć w dziale "Aktualności".

Tekst: dr Renata Czekalska

Zdjęcia: Anna Wojnar

Data opublikowania: 30.10.2014
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz