Tutorial w roku akademickim 2012/13

Zespół ds. rynku pracy i promocji WSMiP serdecznie zaprasza studentów I roku do udziału w tutorialu w roku akademickim 2012-2013.

Celem zajęć jest ułatwienie studentom funkcjonowania w strukturach uniwersyteckich oraz poznania wymagań, jakie stawia przed nimi rynek pracy.

Tutoring umożliwia:

• zdobycie wiedzy na temat funkcjonowania i organizacji studiów na WSMiP (informacje praktyczne);
  • nabycie i rozwijanie umiejętności uczenia się (metody i narzędzia studiowania);
  • czerpanie wiedzy i doświadczeń od doktorantów (będących absolwentami Wydziału);
  • uzyskanie podstawowych informacji o poruszaniu się na rynku pracy w przyszłości;
  • zaplanowanie ścieżki swoich studiów z uwzględnieniem możliwości, jakie daje WSMiP i aspiracji zawodowych studenta w przyszłych poszukiwaniach na rynku pracy;
  • wsparcie w trudnych sytuacjach związanych z akomodacją na Wydziale;
  • pośrednictwo w kontaktach z opiekunem roku i studiów;
  • pracę w małych grupach (max. 15 osób)
  • stały kontakt z opiekunem grupy

Przebieg tutoringu:

8 spotkań w małych grupach, w tym:

I. ORGANIZACJA STUDIÓW NA WSMiP

• Jak poruszać się po Wydziale, gdzie iść w jakiej sprawie, kim jest Dziekan, kim Prorektor i w czym mogą nam pomóc?
  • WF na UJ nie musi być nudny - aerobik, szachy a może tenis? Dowiedz się jak dołączyć do sekcji sportowych.
  • Masz prawo do ubiegania się o pomoc materialną - dowiedz się jak to zrobić, jak wypełnić formularze i gdzie je złożyć.
  • Chciałbyś wziąć aktywniejszy udział w życiu swojego Instytutu, organizować konferencje naukowe czy redagować czasopisma naukowe? Zostań członkiem swojego koła naukowego.

II. SPOTKANIE ‘WYCIECZKOWE

• Zwiedzanie Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ogrodów profesorskich oraz innych obiektów uniwersyteckich.

III. EFEKTYWNE UCZENIE SIĘ

IV. BIBLIOTEKI I BAZY DANYCH

• Jak korzystać z Biblioteki Jagiellońskiej?
  • Jak się do niej zapisać, zamawiać książki i korzystać z czytelni? Na te pytania odpowiemy na spotkaniu Biblioteki i bazy danych.

V. BIBLIOTEKI I BAZDY DANYCH C.D.

1. Bazy danych
  2. Biblioteki w Krakowie
  3. Internetowe biblioteki i bazy
  4. Manager bibliografii
  5. Ukryty Internet

VI. MOŻLIWOŚCI STYPENDIALNE

Erasmus i Erasmus Praktyki

1. MOST
  2. CEEPUS
  3. Wymiany bezpośrednie
  4. Inne (zewnętrzne)

VII. STAŻE I PRAKTYKI

VIII. RYNEK PRACY

Tutorial to niepowtarzalna szansa, aby:

• Poszerzyć swoją wiedzę o życiu na uniwersytecie i poza nim (staże, praktyki, działalność studencka)
  • Poznać możliwości i wykorzystać szanse, jakie daje oferta dydaktyczna i stypendialna UJ
  • Zdobyć praktyczne umiejętności jak np. korzystanie z baz danych bibliotek, wypełnianie wniosków stypendialnych, efektywne uczenie się
  • Skorzystać z doświadczenia tutorów – doktorantów naszego Wydziału i uzyskać pomoc w różnych kwestiach akademickich.

Zajęcia będą odbywać się w małych grupach.

Zapisy na zajęcia w roku akademickim 2012/2013 będą odbywać się w ramach systemu USOS.

Dodatkowe informacje:

- każdy student I roku na WSMiP ma prawo uczestniczyć w tutoringu;
- każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający uczestnictwo w tutoringu;
- tutoring nie jest obowiązkowy i nie otrzymuje się za niego punktów ECTS;
- tutoring jest zalecany dla wszystkich studentów I roku WSMiP, jako pomoc i niezbędny element wdrożenia się na studia i poznania możliwości, które dają  w krótko i długoterminowym kontekście.

Bliższe informacje można uzyskać u koordynatora ds. tutorialu: mgr Anny Wyrwisz (anna.wyrwisz@uj.edu.pl) oraz na stronie internetowej WSMiP: http://www.wsmip.uj.edu.pl/kariera/tutorial

Data opublikowania: 20.09.2012
Osoba publikująca: Michał Olaś