Wizyta JE Ambasadora Francji - relacja

27 listopada 2014 roku z wizytą w Uniwersytecie Jagiellońskim gościł JE Ambasador Francji w Polsce, pan Pierre Buhler.

Pierwszym punktem wizyty było przyjęcie Gościa przez prorektora UJ ds. dydaktyki, prof. dra hab. Andrzeja Manię. W skład delegacji francuskiej weszli: radca ds. kultury, dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce pan Stanislas Pierret, konsul generalny Francji w Krakowie pan Thierry Guichoux, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej dr Sébastien Reymond oraz pan Tobias Boestad.

Ze strony UJ w spotkaniu uczestniczyli: prof. dr hab. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, dr hab. Barbara Marczuk-Szwed, wicedyrektor Instytut Filologii Romańskiej oraz dr Piotr Szwedo, pełnomocnik dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. Szkoły Prawa Francuskiego.

Podczas spotkania Goście przedstawili francuskie inicjatywy dotyczące współpracy naukowej i kulturalnej z Polską, a przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego scharakteryzowali różnorodne formy aktywności naukowo-badawczej podejmowane przez pracowników UJ we współpracy z francuskimi partnerami. Dyskutowano również o możliwościach dalszego rozwijania polsko-francuskiej współpracy akademickiej.

Kolejnym punktem wizyty był wykład JE Ambasadora Francji w Polsce, zatytułowany „Francja i Polska: partnerstwo dla Europy". W wykładzie, wygłoszonym doskonałą polszczyzną, JE Pierre Buhler omówił relacje pomiędzy Francją a Polską, przede wszystkim w dziedzinach takich, jak gospodarka, kultura, polityka, a także obronność i bezpieczeństwo.

Zwrócił uwagę między innymi na fakt, że na przestrzeni dziejów Francję i Polskę zawsze łączyła przyjaźń, a w chwili obecnej Polska jest uznawana przez Francję za jeden z dwudziestu czterech krajów o priorytetowym znaczeniu.

Przywołując przykład francuskiej koncepcji Europy Jutra, Gość wskazał na konieczność kształtowania wspólnej, spójnej wizji, która może stać się jednym z elementów determinujących rolę Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej.

Następnie odniósł się do rosyjskiej aneksji Krymu, stwierdzając, że swoimi działaniami Rosja wystawia na próbę mechanizmy funkcjonowania Unii Europejskiej. Pierre Buhler nawiązał również do francuskiego zaangażowania w Mali oraz RPA, podkreślając w tym miejscu duże znaczenie polskiego wsparcia.

W dalszej części wykładu podjęty został temat Państwa Islamskiego, definiowanego jako nowe zagrożenie dla Europy i świata. Następnie Gość zwięźle scharakteryzował znaczenie Trójkąta Weimarskiego, którego wspólne inicjatywy prezentowane na forum Rady Europy służą integracji Unii Europejskiej oraz dają możliwość ścisłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa. W konkluzji wykładu JE Ambasador Francji w Polsce skrótowo przedstawił dalsze możliwości rozwoju współpracy francusko-polskiej, między innymi w takich dziedzinach, jak przemysł zbrojeniowy oraz energetyka jądrowa.

Po wykładzie odbyła się niezwykle ożywiona, czterdziestominutowa dyskusja, która dotyczyła aktualnych i ważnych problemów polityczno-gospodarczych Europy.

Wykład JE Ambasadora Francji w Polsce pana Pierre'a Buhlera odbył się w ramach trzeciej edycji cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters, organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Tekst: dr Renata Czekalska

Zdjęcia: Anna Wojnar