Konferencja "New Security Challenges and Their Influence on Leaders' Development and Education" - relacja

Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ we współpracy z Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwem Komponentu Wojsk Specjalnych zorganizował w dniach od 17 do 18 grudnia 2014 roku międzynarodową konferencję naukowo-szkoleniową "New Security Challenges and Their Influence on Leaders' Development and Education" (zob. szczegółową relację).

Wiodącymi tematami konferencji były współczesne zagrożenia na świecie, stanowiące wyzwanie dla Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz jego członków, a także zagadnienia związane z kształceniem studentów oraz szkoleniem podoficerów sił specjalnych. Konferencja była kolejnym przykładem współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a polskimi siłami specjalnymi na podstawie umowy zawartej w 2012 roku.

Konferencję otworzył prof. dr hab. Andrzej Mania - prorektor UJ ds. dydaktycznych.Następnie głos zabrał generał Marshall B. Webb – dowódca operacji specjalnych NATO (NSHQ), który przedstawił referat pt. „Special Forces in Europe post-„Berlin Wall" – hybrid war".

Kolejni mówcy poruszyli tematy dotyczące sytuacji na Ukrainie, stanu bezpieczeństwa w Europie i w obszarze transatlantyckim, działań nieregularnych w Europie, polityki Federacji Rosyjskiej wobec państw ościennych w Europie, zagrożenia ze strony bojowników islamskich na Bliskim Wschodzie, sytuacji strategicznej w Azji Środkowej.

W konferencji wzięło udział około 60 uczestników reprezentujących siły specjalne i środowiska akademickie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy, Włoch, Holandii oraz Polski.

Zdjęcia: Michał Matyasik i Krzysztof Płażuk.

Data opublikowania: 01.01.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz