Podpisano umowę pomiędzy algierską uczelnią a WSMiP UJ

6 listopada 2014 r. prof. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ i prof. Belkacem Iratni, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Algier 3 podpisali ramową umowę współpracy – „Memorandum of Understanding for Academic Exchanges and Cooperation". Umowa przewiduje obustronną wymianę kadry pracowniczej oraz studentów, organizację konferencji, budowę międzynarodowych konsorcjów badawczych, rozwijanie wspólnych projektów edukacyjnych.

Profesor Belkacem Iratni gościł na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, w dniach 4-7 listopada 2014 r. Celem wizyty, zrealizowanej w ramach międzynarodowego projektu PIRSES „Social movements and mobilisation typologies in the Arab Spring", było między innymi wygłoszenie cyklu wykładów związanych z tematyką arabskiej wiosny w Afryce Północnej. Pierwszy wykład odbył się w dniu 5 listopada w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ i był zatytułowany: „Security dimentions in the Sahel-Saharan Region". Kolejny – „Algeria and the Arab Spring" – miał miejsce w dniu 6 listopada w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

W trakcie wizyty studyjnej profesora Belkacema Iratniego miały miejsce również spotkania z kadrą naukową i dyrektorami Instytutów Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ oraz Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, podczas których zaprezentowano profil dydaktyczno-naukowy WSMiP, a także dyskutowano o możliwościach podjęcia wspólnych inicjatyw naukowo-badawczych.

Bliska współpraca będzie kontynuowana w najbliższych miesiącach. Kolejną okazją do pogłębienia relacji będzie międzynarodowa konferencja, która będzie miała miejsce w kwietniu na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pt. „Rewolucje i kontrrewolucje. Arabska wiosna w Afryce Północnej i jej konsekwencje". W wydarzeniu, obok reprezentantów innych uczelni skupionych w konsorcjum badawczym „Social movements and mobilisation typologies in the Arab Spring", udział wezmą również pracownicy naukowi i doktoranci uniwersytetu w Algierze.

Opr. Ewa Szczepankiewicz-Rudzka

Data opublikowania: 16.01.2015