Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ambasador Maroka z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

W poniedziałek 23 marca 2015 roku gościem Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych był JE Ambasador Jego Wysokości Króla Maroka w Polsce pan Youns Tijani, któremu towarzyszyli pan Mohcine Sebbata, Minister Pełnomocny w Ambasadzie Maroka ds. współpracy kulturalnej i naukowej oraz pan Abdellah Akdim, korespondent marokańskiej agencji prasowej (Maghreb Arab Press), akredytowany przy polskim MSZ.

W pierwszej części wizyty Ambasador Tijani spotkał się z JM Rektorem UJ prof. drem hab. med. Wojciechem Nowakiem oraz Dziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. drem hab. Bogdanem Szlachtą, Dyrektorem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu ks. prof. Krzysztofem Kościelniakiem oraz panią dr Ewą Szczepankiewicz-Rudzką, zajmującą się obszarem Maghrebu w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych.

W rozmowach podjęto kwestię rozwijania współpracy naukowo-badawczej między uczelniami marokańskimi a Uniwersytetem Jagiellońskim. Dyskutowano o organizacji wspólnych przedsięwzięć o charakterze zarówno naukowym, jak i popularno-naukowym, a także o poszukiwaniu nowych możliwości wzajemnej wymiany studentów oraz kadry akademickiej.

Następnie JE Youns Tijani zwiedził Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym złożył wizytę w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, gdzie wygłosił wykład zatytułowany Morocco Today. Swoje wystąpienie Gość rozpoczął od wyrażenia Polakom i Polsce kondolencji z powodu tragicznych skutków zamachu terrorystycznego w Tunisie.

Następnie pokrótce przypomniał historię kontaktów kulturowych między Polską i Marokiem oraz zarysował obecny charakter współpracy pomiędzy oboma krajami, podkreślając istotne znaczenie wizyt składanych przez polityków polskich w Maroku oraz marokańskich w Polsce. Zwrócił ponadto uwagę na wspólne inicjatywy oraz dobrze się rozwijające stosunki gospodarcze pomiędzy naszymi państwami.

Po ogólnym wprowadzeniu Gość przeszedł do zasadniczej części swojego wystąpienia, dotyczącej reform politycznych, społecznych i gospodarczych we współczesnym Maroku, gdzie dokonują się ważne przemiany ustrojowe, dzięki którym Maroko staje się prawdziwie demokratyczną i jednocześnie unikalną pod tym względem monarchią.

Za najważniejsze Gość uznał wprowadzenie m.in. zmian w prawie rodzinnym, pluralistycznych zasad rządzenia, zasady wolności mediów, a także rozdzielenie cywilnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości, stworzenie zaplecza instytucjonalnego dla działalności w obronie praw człowieka, działania na rzecz równego dostępu do sfery życia społecznego dla kobiet i mężczyzn oraz budowanie społeczeństwa otwartego. Za jeden z najważniejszych problemów kraju i regionu Ambasador Tijani uznał walkę z terroryzmem, który – jak stwierdził – ideologicznie jest zjawiskiem biegunowo przeciwnym do zasad religii pokoju, jaką jest islam.

Omawiając procesy transformacyjne zachodzące w Maroku, JE Youns Tijani podkreślił, jak istotne są dla Marokańczyków wzorce odnajdywane w procesie polskich przemian demokratycznych. Wystąpienie JE Ambasadora Maroka w Polsce zakończyło się żywą dyskusją, dotyczącą aktualnych i ważnych problemów kraju i regionu, relacji Maroka z UE, a także bezpieczeństwa turystów w krajach Afryki Północnej.

Wykład JE Ambasadora Jego Wysokości Króla Maroka w Polsce pana Younsa Tijani odbył się w ramach trzeciej edycji cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters, organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Tekst: dr hab. Renata Czekalska

Data opublikowania: 25.03.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz