Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dzień Pakistanu – relacja z wydarzenia

W czwartek 28 maja 2015 roku studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli udział w Dniu Pakistanu, zorganizowanym wspólnie przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz Ambasadę Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce.

Pierwszą, anglojęzyczną część Dnia Pakistanu otworzyły dwa krótkie wystąpienia – Dyrektora Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, ks. prof. Krzysztofa Kościelniaka oraz JE Ambasadora Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce, dra Khalida Memona, stojącego na czele czteroosobowej delegacji z pakistańskiej ambasady.

Następnie, uczestnicy Dnia Pakistanu wysłuchali wykładu eksperckiego pani dr hab. Agnieszki Kuczkiewicz-Fraś – „Introduction to Pakistan". Jak podkreśliła pani dr hab. Kuczkiewicz-Fraś, Pakistan jest krajem, o którym Polacy wciąż niewiele wiedzą – w związku z tym, wykład ten stanowił doskonałą okazję dla uczestników Dnia Pakistanu do poszerzenia wiedzy na temat uwarunkowań geograficznych, społecznych i kulturowych tego południowoazjatyckiego państwa.

Pierwszą część Dnia Pakistanu zakończyła degustacja dań kuchni pakistańskiej, która z uwagi na to, iż w Krakowie nie ma ani jednej restauracji pakistańskiej, cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Drugą część Dnia Pakistanu stanowiły warsztaty języka urdu – lingua franca Pakistanu. Półtoragodzinne warsztaty poprowadziła pani dr Kamila Junik-Łuniewska. Uczestnicy warsztatów nauczyli się podstawowych zwrotów, poznali też alfabet i mogli poćwiczyć pisanie i czytanie prostych wyrazów. Postępy studentów śledził JE Ambasador, uczestniczący w warsztatach.

Trzecia część Dnia Pakistanu składała się z kilku prelekcji studenckich poświęconych historii i kulturze Pakistanu. Panel ten rozpoczął referat pana Marcina Ciemniewskiego na temat twórczości Ibne Safiego, jednego z najpopularniejszych pisarzy w Pakistanie. Dzięki drugiemu referatowi wygłoszonemu przez panią Marię Foti, uczestnicy Dnia Pakistanu mogli zapoznać się z nowoczesną twórczością kilku pakistańskich artystów.

Pan Roman Husarski podjął z kolei temat związany z wizerunkiem kobiet w jednym z nurtów islamu, sufizmie, a kwestie poruszone podczas prelekcji wywołały wśród uczestników Dnia Pakistanu żywą dyskusję. Ostatnia prelekcja wygłoszona przez pana Miłosza Matuszewskiego dotyczyła napływu islamu na tereny obecnego Pakistanu i wpływów dynastii Ghaznawidów.

W ostatniej, czwartej części Dnia Pakistanu miała miejsce projekcja krótkometrażowego filmu „Heal" (w reżyserii Miana Adnana Ahmada), wielokrotnie nagradzanego na różnorodnych międzynarodowych festiwalach filmowych. Projekcję poprzedziła prelekcja pani dr Kamili Junik-Łuniewskiej, wprowadzająca do tematyki związanej z kinem pakistańskim.

Po projekcji, widzowie mogli usłyszeć nagranie z przemową reżysera filmu, przygotowane specjalnie dla uczestników Dnia Pakistanu i studentów Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ.

Dzień Pakistanu był pierwszą tego typu inicjatywą, podjętą wspólnie przez Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i Ambasadę Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce. W przyszłym roku akademickim planowane jest rozbudowanie projektu Dnia Pakistanu i rozwinięcie współpracy między tymi dwiema instytucjami.

Tekst: Antonina Łuszczykiewicz

Zdjęcia: Piotr Sarota

Data opublikowania: 01.06.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz