Pierwsze miejsce naszego Wydziału w rankingu "Perspektyw"

W 16-tej edycji Rankingu Kierunków Studiów magazynu „PERSPEKTYWY" Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ został uznany najlepszą jednostką w Polsce kształcącą w kategorii KULTUROZNAWSTWO I WIEDZA O KRAJACH I REGIONACH!

Możemy również pochwalić się przyznaniem drugiego miejsca w kategorii POLITOLOGIA I STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE. W tej kategorii nieznacznie lepszy okazał się tylko UW.

W dniu 9 czerwca br. w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie podczas uroczystego ogłoszenia wyników XVI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2015 Prodziekan WSMiP ds. dydaktycznych Pan dr hab. Andrzej Dudek prof. UJ odebrał w imieniu społeczności naszego Wydziału dyplom potwierdzający to wielkie wyróżnienie.

Nagrodzonym gratulowali, m.in.: prof. Marek Rocki, senator RP, przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dr Piotr Bauć, poseł na Sejm, przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, prof. Daria Lipińska-Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Kapituła Rankingu z jej przewodniczącym prof. Michałem Kleiberem.

Radujemy się niezwykle z tych prestiżowych wyróżnień, tym niemniej, że nasz sukces jest cegiełką (obok 10 pozostałych przypadających na inne Wydziały UJ), dzięki której Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (ex aequo z Uniwerystetem Warszawskim) został ogłoszony najlepszą polską uczelnią akademicką.

W ramach tej publikowanej od 2000 r. klasyfikacji, przygotowywany jest także Ranking Uczelni Akademickich. W tym roku objął 87 szkół wyższych - zarówno publicznych jak i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i prowadzących działalność badawczą.

Ranking uczelni akademickich został oparty na 31 szczegółowych kryteriach, tworzących sześć grup kryteriów: prestiż, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów.

Liderzy w głównych grupach kryteriów to:

• potencjał naukowy (Uniwersytet Jagielloński),
  • umiędzynarodowienie (Akademia Leona Koźmińskiego),
  • efektywność naukowa (Uniwersytet Warszawski),
  • prestiż wśród kadry akademickiej (Uniwersytet Jagielloński),
  • prestiż wśród pracodawców (Politechnika Warszawska),
  • publikacje i cytowania (Uniwersytet Medyczny w Łodzi),
  • innowacyjność (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie),
  • warunki kształcenia (Gdański Uniwersytet Medyczny).

Ranking Kierunków Studiów, obejmujący 43 głównych kierunków i grup kierunków studiów. Ranking ten oparty został na pięciu kryteriach: opiniach profesorów, opiniach pracodawców, publikacjach, cytowaniach oraz tzw. indeksie Hirscha, wskazującym na znaczenie wszystkich prac naukowych danego autora.

Nad przygotowaniem Rankingu Szkół Wyższych czuwała kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk. W jej skład weszli ponadto reprezentanci środowisk akademickich, opiniotwórczych i zatrudniających absolwentów uczelni.

Ranking "Perspektyw" jest szeroko znany na świecie. W 2013 roku Perspektywy University Ranking (Poland) jako pierwszy ranking narodowy otrzymał prestiżowy certyfikat jakości IREG Approved, przyznany przez międzynarodową organizację IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, założonej przez grupę twórców i analityków rankingów szkół wyższych z całego świata.

Władzom Dziekańskim, wszystkim pracownikom, studentom i doktorantom serdecznie gratulujemy, licząc, że w kolejnych odsłonach rankingu pozycje zostaną co najmniej utrzymane!

Mamy również nadzieję, że tegoroczni maturzyści chcący zgłębiać tajniki kulturoznawstwa, politologii czy stosunków międzynarodowych oraz poszerzać wiedzę o krajach i regionach wybiorą właśnie Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ (kierunki studiów pierwszego i drugiego stopnia: kulturoznawstwo międzynarodowe, relacje międzykulturowe, rosjoznawstwo, studia eurazjatyckie, amerykanistyka, europeistyka, studia azjatyckie, ukrainoznawstwo, studia polsko-ukraińskie pogranicze i sąsiedztwo, migracje międzynarodowe, International Relations and Area Studies, Международные отношения и регионоведение, politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo narodowe).

Data opublikowania: 12.06.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz