"Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne / Jagiellonian Diplomatic Encounters" - podsumowanie 3. edycji i zdjęcia

Trzecia edycja (2014/2015) projektu JAGIELLOŃSKIE SPOTKANIA DYPLOMATYCZNE (JAGIELLONIAN DIPLOMATIC ENCOUNTERS), realizowanego od 2012 roku przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zainaugurowana została 14 października 2014 roku wykładem JE Ambasadora Republiki Korei Południowej w Polsce, pana Ji-in Honga, zatytułowanym „The Situation in Northeast Asia and Korea's Foreign Policy".

Drugie spotkanie trzeciej edycji projektu odbyło się w dniu 5 listopada 2014 roku. Jego Gościem był JE Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, pan Xu Jian. Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z JM Rektorem UJ, prof. dr. hab. med. Wojciechem Nowakiem. W spotkaniu uczestniczyli również: pan Liu Wansheng, radca Ambasady Chin ds. edukacji, pani Fei Yao, radca Placówki ds. stosunków bilateralnych, prof. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, ks. prof. Krzysztof Kościelniak, dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz dr Joanna Wardęga, dyrektor Instytutu Konfucjusza w Krakowie. Podczas spotkania przedstawiono dotychczasowe formy współpracy między UJ a chińskimi uczelniami. Rozmawiano także o poszerzeniu współpracy w przyszłości. Po spotkaniu z JM Rektorem UJ chińska delegacja zwiedziła Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu JE Ambasador Xu Jian wygłosił wykład „Chinese diplomacy and the relationship between China and Poland".

27 listopada 2014 roku Gościem Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych był JE Ambasador Francji w Polsce, pan Pierre Buhler. Pierwszym punktem wizyty było przyjęcie Gościa przez prorektora UJ ds. dydaktyki, prof. dra hab. Andrzeja Manię. W skład delegacji francuskiej weszli: radca ds. kultury, dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce pan Stanislas Pierret, konsul generalny Francji w Krakowie pan Thierry Guichoux, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej dr Sébastien Reymond oraz pan Tobias Boestad. Ze strony UJ w spotkaniu uczestniczyli: prof. dr hab. Bogdan Szlachta, dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych, dr hab. Barbara Marczuk-Szwed, wicedyrektor Instytut Filologii Romańskiej oraz dr Piotr Szwedo, pełnomocnik dziekana Wydziału Prawa i Administracji ds. Szkoły Prawa Francuskiego.

Kolejnym punktem wizyty był wykład JE Ambasadora Francji w Polsce, zatytułowany „Francja i Polska: partnerstwo dla Europy". W wykładzie, wygłoszonym doskonałą polszczyzną, JE Pierre Buhler omówił relacje pomiędzy Francją a Polską, przede wszystkim w dziedzinach takich, jak gospodarka, kultura, polityka, a także obronność i bezpieczeństwo. Zwrócił uwagę między innymi na fakt, że na przestrzeni dziejów Francję i Polskę zawsze łączyła przyjaźń, a w chwili obecnej Polska jest uznawana przez Francję za jeden z dwudziestu czterech krajów o priorytetowym znaczeniu.

3 grudnia 2014 roku w ramach Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych gościliśmy JE Ambasadora Islamskiej Republiki Pakistanu w Polsce dra Khalida Hassana Memona. Ambasador spotkał się z JM Rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem oraz Prodziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Andrzejem Dudkiem, a także z Dyrektorem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu ks. prof. Krzysztofem Kościelniakiem. Następnie JE Khalid H. Memon zwiedził Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym złożył wizytę w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, gdzie wygłosił wykład zatytułowany „Pakistan Foreign Policy: Pakistan-India Co-operation and Kashmir Issue". Wystąpienie JE Ambasadora Pakistanu w Polsce zakończyło się żywą dyskusją, dotyczącą aktualnych i ważnych problemów politycznych w regionie Azji Południowej.

Następne spotkanie w ramach projektu „Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne" miało miejsce 23 marca 2015 roku, a jego Gościem był JE Ambasador Jego Wysokości Króla Maroka w Polsce pan Youns Tijani, któremu towarzyszyli pan Mohcine Sebbata, Minister Pełnomocny w Ambasadzie Maroka ds. współpracy kulturalnej i naukowej oraz pan Abdellah Akdim, korespondent marokańskiej agencji prasowej (Maghreb Arab Press), akredytowany przy polskim MSZ.

Wizyta rozpoczęła się spotkaniem Ambasadora Tijaniego z JM Rektorem UJ prof. dr. hab. med. Wojciechem Nowakiem, Dziekanem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. dr. hab. Bogdanem Szlachtą, Dyrektorem Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu ks. prof. Krzysztofem Kościelniakiem oraz panią dr Ewą Szczepankiewicz-Rudzką, zajmującą się obszarem Maghrebu w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych. Następnie JE Youns Tijani zwiedził Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, po czym złożył wizytę w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, gdzie wygłosił wykład zatytułowany „Morocco Today".

W ramach czwartej edycji projektu „Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters" w roku akademickim 2015/2016 przewidziane są kolejne spotkania.

Planowane są również dalsze edycje projektu.

Projekt objęty został Honorowym Patronatem JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Zapraszamy także do zapoznania się z podsumowaniem pierwszej (2012/2013) oraz drugiej (2013/2014) edycji "Jagiellońskich Spotkań Dyplomatycznych".

Tekst: dr hab. Renata Czekalska

Data opublikowania: 23.07.2015