网页内容展示 网页内容展示

网页内容展示 网页内容展示

"Geopolityczne dylematy. Sukcesy i problemy na drodze integracji europejskiej Ukrainy" – relacja z międzynarodowej konferencji w Kijowie

W dniu 21 maja 2015 r. w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona problematyce doświadczeń integracji europejskiej Ukrainy oraz pozostałych państw Partnerstwa Wschodniego.

Konferencja była częścią międzynarodowego projektu badawczego, realizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz Uniwersytet Europejski Viadrina w ramach konsorcjum uczelni z państw Partnerstwa Wschodniego.

Uroczystego otwarcia obrad dokonali Prof. Wałerij Kopijka – Dyrektor Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Kijowie, Micheil Ukleba – Ambasador Gruzji w Kijowie, Prof. Bogdan Szlachta – Dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Prof. Robert Kłosowicz – Dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

W obradach udział wzięli naukowcy reprezentujący uczelnie z Polski, Chin, Ukrainy oraz pozostałych państw Partnerstwa Wschodniego. Konferencja podzielona została na trzy panele tematyczne. W pierwszym z nich dyskutowano o doświadczeniach i wyzwaniach państw objętych programem Partnerstwo Wschodnie na drodze integracji europejskiej. Panel drugi poświęcony został procesowi eurointegracji Ukrainy i przeprowadzanych w tym państwie reform. Ostatni panel dotyczył natomiast problematyki stabilności i bezpieczeństwa w regionie Europy Wschodniej i na Kaukazie Południowym.

Konferencja w Kijowie była częścią międzynarodowego projektu badawczego „Geopolityczne dylematy. Polska i Niemcy a procesy i wyzwania w Europie Wschodniej i Kaukazie". Realizacja projektu możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji im. Roberta Boscha oraz Fundacji „Bratniak".

Koordynatorem projektu i kierownikiem konsorcjum jest dr Piotr Bajor z Zakładu Bezpieczeństwa Narodowego UJ, natomiast ze strony niemieckiej projekt koordynuje dr Kamila Schöll-Mazurek z Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce UEV.

Data publikacji: 31.08.2015
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz