czerwiec 2023

20230612

Wykład dr Jamesa Deutscha "The Folkloric Roots of QAnon Conspiracy”

Data: 12.06.2023
Czas rozpoczęcia: 13:30
Miejsce: WSMiP, ul. Reymonta 4, sala 408
Organizator: Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju / Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych oddział Kraków / Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych oddział Kraków
Kontakt: Dr Łukasz Stach

Centrum Studiów Międzynarodowych i Rozwoju, Polskie Towarzystwo Studiów Międzynarodowych oddział w Krakowie oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych oddział w Krakowie zapraszają Państwa na spotkanie z doktorem Jamesem Deutschem, kuratorem Smithsonian Institution’s Center for Folklife and Cultural Heritage oraz adiunktem George Washington University.

„QAnon jest teorią spiskową powstałą w Stanach Zjednoczonych w październiku 2017 roku. Jej twórca, posługujący się pseudonimem Q, umieszczał wpisy na internetowym forum „4chan”, które nazywał „okruszkami chleba”, a mówiły one o wydarzeniach, które miały miejsce zarówno w państwie amerykańskim, jak i na całym świecie. Głównym założeniem teorii jest stwierdzenie, że w USA działa szajka politycznych, kulturowych i religijnych elit, które zaangażowane są w pedofilię, handel dziećmi, przemyt narządów oraz czczenie szatana, a jedyną osoba, która może wyzwolić społeczeństwo spod jej władzy jest Donald Trump” (za: Sznyterman 2022, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/296172).

Plakat promujący wykład The Folkloric Roots of QAnon Conspiracy ze zdjęciem dr Jamesa Deutsch