"Studia o kulturze cerkiewnej w dawnej Rzeczypospolitej" – nowa publikacja pod redakcją pracowników naszego Wydziału

Uprzejmie informujemy, że ukazała się publikacja pod redakcją pracowników naszego Wydziału:

Redaktorzy: Agnieszka Gronek, Alicja Z. Nowak

Tytuł publikacji

Nazwa wydawnictwa: SCRIPTUM

Miejsce i data wydania: Kraków 2016

Ilość stron: 239

Ilość arkuszy wydawniczych: 15

Numer ISBN: 978-83-65432-18-6

• w języku polskim: sztuka, piśmiennictwo, kultura, cerkiew, prawosławie;
  • w języku angielskim: art, culture, literature, church, orthodoxy.

Opis publikacji:

Studia… to kolejna, po Roli monasterów w kształtowaniu kultury ukraińskiej w wiekach XI–XX (Kraków 2014), publikacja przygotowana z inicjatywy pracowników Katedry Ukrainoznawstwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, skupiająca swoją uwagę na dziedzictwie kulturowym prawosławnej i greckokatolickie społeczności dawnej Rzeczypospolitej. Do współpracy przy niniejszym tomie zaproszeni zostali także badacze z innych ośrodków krajowych, jak również z Ukrainy i Rosji, zainteresowani dziejami Cerkwi, jej piśmiennictwem i sztuką, które stanowiły ważną część wielokulturowego oblicza I Rzeczypospolitej.

W książce zebrane zostały drobne prace analityczne, dotyczące pojedynczych zjawisk kulturowych i wydarzeń historycznych. I choć nie są one w stanie wypełnić olbrzymiej luki w badaniach nad spuścizną Rusinów w państwie polsko-litewskim, to nie ulega wątpliwości, że są one ważne i potrzebne. Tylko bowiem w taki sposób można zebrać podstawowe informacje dla autorów przyszłej syntezy, ukazującej – w sposób rzetelny i bez narosłych przez wieki uprzedzeń – obraz kultury cerkiewnej dawnych czasów.

Data opublikowania: 13.09.2016
Osoba publikująca: Tomasz Pugacewicz