Artykuł pracownika naszego Wydziału w "International Political Science Review"

Uprzejmie informujemy, że w czasopiśmie „International Political Science Review” ukazał się artykuł dr. Adama Kirpszy, pracownika Katedry Studiów nad Procesami Integracyjnymi kierowanej przez Profesora Janusza Węca, pt. Time is of the essence: Explaining the duration of European Union lawmaking under the co-decision procedure. „International Political Science Review” jest czasopismem wydawanym przez IPSA (International Political Science Association) i indeksowanym w bazach SCOPUS i Web of Science. Posiada impact factor (IF) wynoszący 2.049 (dla 2020 r.) i znajduje się w pierwszym kwartylu (Q1) najlepszych czasopism politologicznych na świecie (według SCOPUS).

Autor: Adam Kirpsza

Tytuł publikacji

• w języku angielskim: Time is of the essence: Explaining the duration of European Union lawmaking under the co-decision procedure

Nazwa czasopisma: International Political Science Review

Nazwa wydawnictwa: SAGE

Miejsce i data wydania: 6.10.2021

Ilość stron: 16 (plus 9 stron Supplemental material)

Numer ISSN: 1460-373X

DOI: https://doi.org/10.1177/01925121211036423

Impact factor: 2.049

Ilość punktów: 100

Słowa kluczowe

• w języku polskim: Unia Europejska, proces legislacyjny UE, czas legislacyjny, instytucje UE, zwykła procedura ustawodawcza
  • w języku angielskim: European Union, EU lawmaking, legislative duration, EU institutions, ordinary legislative procedure

Opis publikacji:

Abstract

The article explores factors affecting the duration of the co-decision procedure (currently the ordinary legislative procedure), the main procedure for adopting legislation in the European Union. Drawing from rational choice institutionalism, it expects the speed of co-decision to be determined by three attributes: the impatience of legislators, issue linkage and the characteristics of Council and European Parliament negotiators (relais actors). The hypotheses are tested using survival analysis on a dataset of 599 controversial legislative acts submitted and enacted under co-decision between 1999 and 2009. The results show that co-decision proposals are decided faster when they are urgent, negotiated prior to the European Parliament elections and concluded through single proposal logrolls. By contrast, multi-proposal packages and the ideological distance between relais actors prolong decision-making. Overall, the article contributes to the literature by showing that the impatience of legislators, package deals and the properties of negotiators are relevant drivers of co-decision duration.

okładka czasopisma pod tytułem International political science review

Nowy numer czasopisma "Teoria Polityki"
Europejskie partie polityczne - nowa publikacja z rozdziałami autorstwa pracowników naszego Wydziału
Bezpieczeństwo regionalne: węzłowe problemy i procesy - nowa publikacja autorstwa pracownika naszego Wydziału