VIII/2023 anglojęzyczny, „numer specjalny” czasopisma "Teoria Polityki"

Z przyjemnością informujemy, iż ukazał się VIII/2023 „numer specjalny” międzynarodowego czasopisma TEORIA POLITYKI. Numer przygotowały: Zakład Teorii Polityki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zakład Teorii i Metodologii Polityki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Numer finansowany jest ze środków Ministerstwa Nauki i Edukacji, grantu „Wsparcie dla czasopism naukowych” oraz środków Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Redaktorami prowadzącymi tomu są: Zbigniew Blok, Piotr Borowiec, Andrzej Stelmach

Tematem wiodącym VIII/2023 „numeru specjalnego” jest ocena dorobku polskiej politologii teoretycznej

Przedstawiając VIII numer czasopisma Zbigniew Blok, Andrzej Stelmach napisali: „Część dorobku polskiej nauki o polityce ostatniego półwiecza stanowią wyniki badań prowadzonych przez politologów teoretyków. Pierwszą częścią podsumowania tego dorobku teoretyków jest numer VIII „Teorii Polityki”. Stanowi on próbę ukazania najważniejszych osiągnięć, czyli teorii, koncepcji, pól zainteresowań politologów teoretyków. Prezentowane artykuły ukazują wycinek dorobku, dotyczą najczęściej podejmowanych tematów i sporów naukowych. Rozpoczynają się refleksją na temat ewolucji tożsamości polskiej nauki o polityce, następnie koncentrują się na kwestii „rozumienia”, ujmowania „polityczności” oraz na zagadnieniach „podmiotowości politycznej”. Podstawowym celem tomu jest przybliżenie koncepcji teoretycznych międzynarodowej publiczności, uczynienie ich dostępnymi szerszemu gronu badaczy”.

Wśród autorów znajdują się przedstawiciele INPiSM UJ: Paweł Ścigaj, Magdalena Kozub-Karkut i Piotr Borowiec.

Zapraszamy do lektury.

Numer dostępny jest na stronie internetowej wydawcy: https://www.ejournals.eu/TP/zakladka/428/#tabs

Polecamy również
<span lang="en">Reflections on Decolonising Knowledge for Development: An invitation to an EADI conversation</span> - nowa publikacja współautorstwa pracownika naszego Wydziału